Dvě třetiny malých a středních firem má menší hodnotu, než si jejich majitelé myslí

Dvě třetiny malých a středních firem má menší hodnotu, než si jejich majitelé myslí
Až 75 % malých a středních firem by se dostalo do provozních problémů, pokud by jejich management nebyl k dispozici déle než týden. Hlavním důvodem je absence automatizovaných procesů řízení firmy, které by zajistily její chod i v době jejich nepřítomnosti. V případě prodeje takových firem by to jejich hodnotu snížilo až o desítky procent.

Analýza produktivity práce odhalila, že majitelé menších firem věnují 50 % času administrativě a mikromanagementu a pouze 10 % strategickému rozvoji firmy či rozvoji zakázek (40 %).

Majitelé či top manažeři zastávají většinou řadu rolí současně, jejich přítomnost je třeba i u banálních rozhodnutí. Běžný provoz firmy se bez jejich přítomnosti v podstatě neobejde. To, že problém závislosti existuje, naplno prozradí až delší dovolená nebo nemoc, což se loni ukázalo i kvůli pandemii covid-19. V případě prodeje firmy se to pak odráží v její hodnotě,“ komentuje Petr Pavlita, jednatel společnosti INVEST FORUM, která se zabývá zprostředkováním prodeje firem.

Neproduktivní práce spojená s absencí automatizovaných procesů podstatně snižuje cenu firem v okamžiku jejich prodeje. Prodejní cenu to může srazit až o desítky procent, v některých případech se firma může stát i neprodejnou.

Až 80 % rozhodnutí mohou dělat podřízení

Nízká produktivita práce managementu je typickým nešvarem majitelů firem, kteří vybudovali své podnikání ze skromných začátků. Strach z rozhodování bez jejich osobní participace i ztráty kontroly nad každodenním životem firmy znemožňují firmě růst, připravit ji k prodeji či přenechat nové generaci manažerů.

Převedení aktivit firmy do procesů je jedinou možností, jak firmu dále rozvíjet. „Až 80 % rozhodnutí mohou automaticky provádět osoby s odpovídající kompetencí. Topmanažeři řeší pouze výjimečné situace a mohou se soustředit na rozvoj firmy,“ říká Martin Lonský, CEO společnosti Aputime.

-------------

* Společnost ApuTime zveřejňuje míru neproduktivního pracovního času na základě analýzy 267 společností různých velikostí a zaměření. Analýza se zaměřuje pouze na „kancelářské profese“, tedy intelektuální pracovní činnosti vykonávané pomocí výpočetní techniky.

No items found.

Doporučené články

Více
Nekompromisní účet za nedobrovolnou prokrastinaci
Více
5 nejčastějších úskalí projektového řízení
Více
Nejčastější chyby a pasti při výběru nástroje pro řízení projektů